29_OCKOVANI_Jaros
Očkovací centrum v pražské O2 Areně, červen 2021 • Autor: Milan Jaroš

Jihomoravský kraj patří v očkování proti koronaviru spíš k těm rychlejším a aktivnějším. Má svoji veřejnou vakcinační strategii a k ní i speciální web s jasným poselstvím hned v úvodu. „Proočkujeme 70 procent populace kraje do konce srpna“ – stojí bílým písmem na modrém pozadí hned na druhé řádce příslušné stránky.

Podle lidoveckého hejtmana Jana Grolicha byl od začátku tento cíl myšlen nikoli na celou populaci, ale jen na občany starší 15 let. Těch je na jižní Moravě shodou okolností jeden milion. Cílem tedy je naočkovat do konce prázdnin zhruba 700 tisíc lidí.

Sedmdesátiprocentní proočkovanost je meta, ke které plus minus míří všechny země světa – respektive ty, které mají štěstí, že se k nim vakcíny dostaly včas. Jde o úroveň, která je všeobecně považovaná za minimum pro dosažení kolektivní imunity, kdy je vakcínou chráněno dost lidí na to, aby se virus už neměl kam šířit.

Spojené státy si daly na jaře za cíl naočkovat 70 procent lidí aspoň jednou dávkou, a to do Dne nezávislosti, připadajícího na popříští neděli. Tak aby v létě už koronavirus nemusel nikoho svazovat.

Ani v USA, kde mají v očkování proti zbytku světa náskok, neběží vše dokonale a Joe Biden svůj cíl možná těsně mine. Jižní Morava má k dobru ještě celé prázdniny. Že její cíl nevyjde, je ale už teď takřka jistou věcí. „Už když jsme naši strategii plánovali, tak nám bylo jasné, že docílit těch 70 procent bude problém,“ konstatuje Grolich.

Velké oči odůvodňuje tím, že šlo o ambiciózní mez, která…

1_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 888

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte