EU to propose tougher checks on foreign buying spree of EU firms
Čokoládka nebo regulace Googlu? (Viceprezidentka Evropské komise Margrethe Vestager a komisař pro vnitřní trh Thierry Breton) • Autor: REUTERS

Evropská komise při představení možná nejdůležitější unijní legislativy tohoto roku použila vánoční symboliku. V krátkém spotu zveřejněném začátkem prosince na sociálních sítích otevírají místopředsedkyně komise Margrethe Vestager a komisař pro vnitřní trh Thierry Breton políčko adventního kalendáře. Místo čokoládky najdou 15. prosince papírek se dvěma zkratkami: DSA a DMA.

Pod šesti písmeny se skrývají názvy dvou zákonů, které mají vytvořit nová pravidla pro digitální trh a zároveň regulovat velké technologické společnosti. Je to logická volba: současná právní úprava je dvacet let stará a vzhledem k rychlosti vývoje nepokrývá část reality dnešního on-line světa. „Vneseme do chaosu pořádek,“ slibovala minulý týden v úterý Vestager.

Návrhy komise jsou ambiciózní, ale úterní představení je zatím jen úvod do teorie. Proti politikům dnes stojí mocné a nezávislé technologické giganty, jejichž finanční síla je prakticky neomezená. Aby se návrh skutečně stal zákonem, musí ho schválit Evropský parlament i členské státy. Debata může trvat několik let. A vzhledem k tématu slibuje zajímavé momenty. I proto, že se v ní bude střetávat mimořádně dynamický svět technologií a jejich byznysu s nevyhnutelně „zkonstnatělých“ přístupem úředních regulátorů.

Diktovat – nebo rozbít

Cílem zákonů jsou stručně řečeno důstojné podmínky pro fungování digitálního trhu ve 21. století. Velká část agendy se točí kolem největších technologických firem. Právě jejich platformy vytvářejí on…

I_obalka_R52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 170

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte