Problémů má svět přehršel, ale který je ten úplně nejzávažnější? Klimatická změna? Dlouhotrvající války a z nich vyplývající posílení teroristů i počtu uprchlíků? Pandemie a následná ekonomická krize? Vymírání živočišných druhů? Největší problém současnosti možná leží v obecnější rovině – v nedostatku mezinárodní spolupráce.

Pokud při čtení každodenních zpráv ze světa něco opravdu zneklidňuje, tak je to kombinace dvou zcela protichůdných trendů posledních let. Největší výzvy lidstva čím dál více překračují hranice národních států a zároveň se rostoucí počet premiérů a prezidentů upíná k nacionalismu a ke společným globálním řešením přistupují cynicky a skepticky. Pokud by si země víc naslouchaly, chápaly společné zájmy, držely se dohodnutých závazků, tak by se všechny uvedené průšvihy řešily snáz.

Bez velkého veselí oslavila o víkendu 75leté jubileum největší organizace, která 24. října 1945 vznikla z poznané nutnosti globální spolupráce: OSN.

Na tomto místě je třeba přejít od idealismu k realistické kritice, protože Spojené národy vysoká očekávání až příliš často nenaplňují. Rada bezpečnosti je zablokovaná kvůli vetu velmocí, zvláště Ruska a Číny. Kdo blíže poznal situaci v nejchudších zemích planety, ten nejspíše prožil, viděl nebo alespoň slyšel příklady přehnané byrokracie či neefektivity agentur spadajících pod vlajku OSN. Na důležitých pozicích leckde – jak už to ve velkých organizacích bývá – nepůsobí právě ti nejpracovitější jedinci. Oprávněným terčem…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1621

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte