07
Jaromír Soukup • Autor: Milan Jaroš

Česko přichází o svůj nejvíce ponižující televizní program. Jaromír Soukup už nebude na své TV Barrandov podstupovat další trapné rozhovory s Milošem Zemanem, kde byl jen v roli nahazovače prezidentovi na smeč. Nepadaly tu kritické otázky, šlo jen o pochlebování a prostor pro propagandu a urážky oponentů. Hrad oznámil, že se pořad vyčerpal, Soukup poslal pár kritických poznámek na adresu prezidenta a konec.

Podstatné na celém faktu je, jak málo toho víme o důvodech rozkolu. Spekulovalo se o kdečem, dokonce o fyzické šarvátce Soukupa s faktickým pánem Hradu Martinem Nejedlým. A znát ony důvody by bylo namístě, protože nejde o nějaký banální rozkol. Soukup hrál roli předního propagandisty. Ačkoli sledovanost jeho televize klesala, měla vliv na Zemanovu klíčovou voličskou skupinu. A stanice TV Barrandov dělala, co mohla, aby dostala Miloše Zemana znovu na Hrad. Dokonce kvůli tomu podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání i porušovala zákony. Proto si také Zeman Soukupa pozval po znovuzvolení na svůj dýchánek, kde byli jen ti nejbližší.

Reklama
Reklama

I_obalka_R04
Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Důvod, proč toho veřejnost ví tak málo, je ten, že svět kolem Hradu funguje jako „rodina“. Nikoli ale v tom milém slova smyslu. Je to jako z prostředí Kmotra, kde vše určují obchody a vzájemná závislost. V klasické politice se střetávají ideologické proudy, myšlenky. Dá se tak snadno orientovat, ptát se aktérů, co a proč dělají. V „rodině“ ale nemůžete svobodně mluvit, protože riskujete vendetu.

Na sociálních sítích byla nejčastější interpretace, že Zeman už fyzicky na pravidelné pořady nemá sílu. Ale pro tento závěr nejsou relevantní podklady. Se Soukupem se nemusel prezident nijak myšlenkově ani fyzicky namáhat. Natáčelo se ostatně u něj doma. To už jsou trefnější spekulace, že prostě Nejedlý pořad zatrhl, protože se obchodně se Soukupem rozešel a Zemanovi se to jen oznámilo, případně že čeká televizi s větším zásahem. A sice TV Nova. Ale i tady všichni vycházejí jen z dohadů.

Zatímco se ale pozornost ubírá jen ke vztahu Zeman a Soukup, mnohem důležitější je jiná otázka. Zeman už znovu kandidovat nemůže a svůj vliv díky slabým politikům a médiím dokáže prosazovat i bez pravidelného pořadu v televizi. Malé strany, které jsou na něj ideologicky nalepené, na tom jsou ale jinak. Pakliže by se Soukup rozhodl odstřihnout SPD, KSČM a Trikolóru (trochu se to týká i ANO, ale to disponuje vlastními médii), mohlo by to mít pro tato uskupení docela vážný dopad. TV Barrandov jim vytvářela či mohla vytvářet velmi stabilní základnu, protože vysílá pro jejich voliče. Třeba se ale bude naopak Soukup bát politické izolace a nabídne jim ještě užší spolupráci.

I proto je dobré vývoj kolem Soukupa a jeho televize nadále sledovat.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery

šéfredaktor

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte