Panoptikum je sbírka rarit, třeba lidských rarit. Jako typický příklad panoptika se proto uvádí freak shows, tedy předvádění znetvořených osob, které bylo populární už od 16. století v Anglii a ve Spojených státech. Ministr dopravy, průmyslu a obchodu Karel Havlíček ovšem vnímá jako panoptikum úředníky v Uhříněvsi. Čím si správa v obci na okraji Prahy tohle označení zasloužila? Příliš dlouho vyřizovala vydání územního povolení na třináctikilometrový úsek dálničního obchvatu Prahy. Tedy příliš dlouho podle vkusu Karla Havlíčka. Ten v pátek vítězoslavně oznámil na Twitteru, že Uhříněves byla „zlomena“.

Ministr slušného státu by měl spíš poděkovat za vyřízení 1165 připomínek občanů, firem a úřadů a těšit se na obchvat, který zejména městská část Spořilov potřebuje jako koza drbání. Havlíček vytahuje panoptikum a navíc lže, když tvrdí, že „úředník z Uhříněvsi okruh blokoval“. Ve skutečnosti úředník z Uhříněvsi dělal svoji práci a stavbu okruhu administrativně vyřizoval tak, jak velí zákony a jak si pravděpodobně přejí lidé, kteří budou v okolí chystané dálnice bydlet a řádné projednání jim může nejen zpříjemnit život, ale i ochránit majetek před propadem hodnoty. (Dům za zvukovou stěnou se bude prodávat za vyšší cenu než dům, který od hlučné dálnice nic nechrání.)

Hodí se dodat, že úředníci z Uhříněvsi udělali vloni chybu, která zřejmě ministrovi leží v hlavě: při vyřizování veřejného projednání chystané stavby neobeslali všechny účastníky řízení a veřejné projednání se…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte