Trumpova administrativa prochází ve Venezuele zkouškou. Musí se pokusit o zahraniční politiku, která pomůže vyprovodit nechutný režim Nicoláse Madura, aniž by tím vyvolala nevoli vůči domnělému americkému „imperialismu“. Musí podporovat politickou změnu, jež zároveň starou gardu neohrozí do té míry, aby bojovala do posledního dechu. A USA se musí spojit s dalšími státy a pomoci zemi, která byla v posledních deseti letech prakticky zničena. To vše vyžaduje pečlivou diplomacii, spolupráci a klidné vyvíjení tlaku, nikoli bombastická gesta.
Venezuela je ale výzvou také pro Demokratickou stranu. Je v otázce Venezuely i v zahraniční politice obecně vůbec schopná najít svůj hlas? Zatím se objevují varovné signály, že se nová zahraniční politika demokratů může stočit k instinktivnímu izolacionismu, který se vlastně zase tolik neliší od Trumpových instinktů obsažených v hesle „Amerika na prvním místě“.

Miliony bojujících

Demokratická kongresmanka z Havajských ostrovů Tulsi Gabbard tak říká: „Spojené státy musí zůstat mimo Venezuelu. Ať o své budoucnosti rozhodne sám venezuelský lid.“ Její kolegyně Ilhan Omar z Minnesoty se přidává: „Nesmíme jménem nadnárodních korporací vybírat lídry jiných zemí.“ Senátor z Vermontu Bernie Sanders dodává: „Musíme se poučit z lekcí minulosti a nepokoušet se o změnu režimu nebo o podporu státních převratů.“ Hrdina levice Noam Chomsky se spolu se sedmdesátkou dalších akademiků a aktivistů podepsal pod dopis, který z krize ve Venezuele v…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte