S potěšením můžu oznámit, že jsme nenalezli žádné chorobné stavy.“ Toto ujištění vzkázal veřejnosti před třemi týdny po pětihodinové zdravotní prohlídce hlavy státu ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral. K věci se následně vyjádřil i sám prezident a svoji kondici subjektivně označil za skvělou. Krátce poté ale míří Zeman do péče lékařů znovu, tentokrát minimálně na čtyři dny. Hrad důvody prezidentské hospitalizace tají a většina médií přebírá absurdní tvrzení Zemanova mluvčího, že jde o „rekondiční pobyt“.

Dcera a mí nástupci

Když byl v roce 1996 převezen do nemocnice Václav Havel, aby se podrobil operativnímu odstranění plicního nádoru, mohli se novináři přetrhnout, aby se dozvěděli co nejvíc. Reportéři nejsledovanější televize Nova lezli kvůli záběrům Havla na lůžku po stromech kolem nemocničního areálu a nezaháleli ani kolegové z dalších médií. Každý chtěl zkrátka vědět, jak to s prezidentem aktuálně vypadá.

Někomu to mohlo připadat za hranou etiky, stejně tak ale šlo o snahu zdraví hlavy státu označit za veřejný zájem. Prezident dělá mnoho klíčových rozhodnutí, reprezentuje zemi na mezinárodních fórech, musí být proto v dobré kondici. To Miloš Zeman již delší dobu viditelně není, podobné manévry jako u Havla se však kolem něj nekonají. A to přesto, že jeho okolí informuje o jeho stavu výrazně méně než to Havlovo.

Důvodů může být více, souvisí to nepochybně s proměnou mediální krajiny v Česku. Velké deníky začali ovládat místní oligarchové…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte