Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Hrozně to tam smrdí

Syrová novela vede čtenáře do nitra hamburského podsvětí i mysli sériového vraha

Blázen nemá jiný myšlenky než normální lidi, má je úplně stejný, ale má je v hlavě zašpérovaný a nedostanou se ven. Hlava je úplně zamčená a nic do ní nevleze; takovej zůstane celej život sám se sebou, jezero bez přítoku, mrtvý moře,“ pronáší nametený štamgast hamburského lokálu U Zlaté rukavice – skutečné zaplivané knajpy sídlící poblíž prostitucí vyhlášené ulice Reeperbahn, která je otevřená nontop 24 hodin denně od roku 1962.

Právě Zlatá rukavice se ve stejnojmenné knize Heinze Strunka stává jevištěm, na nějž vstupují nejrůznější pokřivené charaktery: postavy z podsvětí, zdevastovaní alkoholici, agresivní fotbaloví fanoušci, ale i lidé z vyšších vrstev, kteří přišli upustit páru do anonymního prostředí. Nakonec však mezi nimi vyčnívá ten nejméně nápadný – pravidelný návštěvník Fritz Honka, malý, nemluvný a nevzhledný čtyřicátník. Sériový vrah, který v první půli sedmdesátých let zavraždil čtyři ženy. Společné měly to, že šlo o bývalé prostitutky. Byly starší než on, nacházely se v zoufalé finanční situaci, bez domova a kontaktů s příbuznými; proto je nikdo nepostrádal. K odhalení Honky došlo úplnou náhodou: při požáru v činžovním domě, kdy hasiči při obhlížení škod na půdě objevili rozkládající se části lidských těl v igelitových pytlích.

Honkův případ ve své době šokoval celé Německo a proces s „řezníkem z Hamburku“ byl mediálně ostře sledovaný. S odstupem čtyřiceti let, v roce 2016, tuto látku nečekaně a velmi překvapivě uchopil Strunk, který kariéru vždy budoval…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1362
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte