Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Babišova zóna

 

Andrej Babiš má rád přehledný svět účetních kolonek, a možná proto před měsícem bez dalšího zkoumání podpořil záměr tureckého prezidenta vytvořit „bezpečnostní zónu“ na severu Sýrie. Diplomaté a experti chtěli premiérův svět zahltit různými složitostmi, Babiš ale z byznysu ví, jak se dělá spokojený zaměstnanec, a tak mu plán domků se zahradou pro dva miliony lidí dával smysl. Je v tom stejný jako Donald Trump, který na adresu akce, již odvoláním amerických vojáků umožnil a která si už kromě stovek mrtvých vyžádala minimálně 200 tisíc vyhnanců bez domova, říká: „Nechal jsem je, ať se trochu poperou.“

Politici jako Trump a Babiš pohrdají znalostmi a celý svět se sebevědomě snaží popsat svým vlastním „rozumem“. Většinou se tomu stačí zasmát, příklad s podporou Erdoğanovi byl ale už z kategorie, kdy se premiérova neznalost stává nebezpečnou, protože nás může dostat v extrémní variantě až na hranu války.

Babiš tentokrát včas ucukl, podobných situací však bude přibývat, jak se zahraniční politika čím dál víc stává součástí té domácí. A že v případě „bezpečnostní zóny“ nešlo u premiéra o ojedinělost, ukázala hned minulé úterý jeho výčitka vojákům na shromáždění vedení armády. „Proč nejste v Sýrii, když tam umírají lidé?“ ptal se Babiš důstojníků, jako by nevěděl, že je na takovou misi může vyslat jedině vláda (která nic takového neplánuje).

Ve čtvrtek před odletem na summit EU pak Babiš v Kbelích zauvažoval, že by evropští členové NATO měli přemýšlet o vlastní…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte