42-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Ulice světových metropolí opět zaplavily tisíce barvitých demonstrantů hnutí Extinction Rebellion, tedy Vzpoury proti vyhynutí (XR). Jsou zábavní i odhodlaní. Poutají se k zábradlí, přilepují vlastní těla ke dveřím ctihodných institucí, tančí, zpívají a kojí své děti, nechávají se hromadně pozatýkat a doufají, že přeplní věznice k prasknutí. V Londýně hodlají na dva týdny blokovat vládní budovy v centru města, troufají si i na hlavní britské letiště Heathrow. V Praze nezrušili chystané protesty ani přesto, že se ve stejném termínu koná rozloučení veřejnosti s ikonou místní popkultury Karlem Gottem. Podle vlastního prohlášení mají na srdci důležitější věci než vzpomínání na zábavné popěvky k práci i oddechu.

Na jejich poselství je možné nahlížet v zásadě dvěma způsoby. Karnevalovou atmosféru protestů lze brát jako originální a úspěšný poukaz na naléhavost klimatické krize. „Vzpoura“, v této interpretaci v uvozovkách, jde zcela v duchu posledních vědeckých poznatků, jež říkají, že klimatická změna se řítí vpřed rychleji, než jsme si uměli připustit, a že času k řešení je zoufale málo. „Vzbouřencům“ se skutečně podařilo změnit vnímání rozsahu problému. Čím dál většímu množství obyvatel planety a především Západu je jasné, že klimatická změna není abstraktním problémem pro příští generace, že se děje tady a teď, že pokud v řádu desetiletí nepřestaneme produkovat skleníkové plyny, spácháme něco zásadního a pravděpodobně nevratného. XR je pak vlastně velkou, skvělou a…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1661

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte