Češi by se měli naučit být hrdí na svůj stát,“ prohlásil minulý týden Andrej Babiš. Pak dodal, že by to nemělo být těžké, protože Česko je díky jeho vládě „zemí budoucnosti“. Nešlo o náhodné věty, ale součást proslovu proneseného na konferenci Třicet let růstu, pořádané v Praze. Babiš přitom nevysvětlil, z čeho vyvozuje, že Češi na svůj stát hrdí nejsou, případně proč na něj hrdí nejsou. Je ovšem pravděpodobné, že nedostatek hrdosti – pokud tomu tak budeme říkat – souvisí se samotným Andrejem Babišem.

Naše minulost

Český premiér má trochu smůlu, že hrdost na stát se přirozeně odvíjí od jeho historie. Základy pro českou hrdost tedy nutně odrážejí události, v nichž Češi projevili odvahu a dokázali si prosadit hodnoty, na nichž je jejich dnešní stát postaven. Není tajemstvím, že k nim nepatří spolupráce s tajnou komunistickou policií ani členství v komunistické straně v časech, kdy neomezeně držela moc. Základy české národní hrdosti naopak stojí na svržení diktatury a následném budování demokratického státu. Babiš tuhle „hrdou“ část českých dějin nejen popírá svým příběhem, ale také ji opakovaně pomlouvá a pramálo si váží jejích plodů, třeba svobodného parlamentu.

Důvodem k historické hrdosti je i završený vstup do společenství svobodných států, o němž snily generace českých demokratů. I v tomto momentě si Babiš málo dává záležet, aby ve svých spoluobčanech tuhle hrdost utvrzoval. Pokud politikům na „národní hrdosti“ skutečně záleží, měli by pečovat o její…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2192

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte