49_KULTURA_profimedia
Lví král. (Singapur) • Autor: AFP, Profimedia

Na světě není jiné podobně úspěšné a průbojné divadelní formy,“ říká s úsměvem a očividným zaujetím profesor David Savran. Muzikály se dokážou usadit a adaptovat takřka v každém prostředí a kultuře. Savranovým oborem jsou už přes 20 let a pro ověření tvrzení o průbojnosti postačí jediný příklad.

Když v roce 2017 slavil Lví král 20 let uvádění na Broadwayi, stal se nejen třetím nejdéle hraným muzikálem v historii, ale hlavně si připsal dechberoucí prvenství. Pokud člověk sečetl tržby včetně mezinárodních licencí, které se hrají na několika kontinentech, a světových koncertních turné, vyšlo mu, že muzikálový příběh lvíčka Simby – kterému k úspěchu stejně jako v případě stejnojmenného filmu pomohla hudba Eltona Johna – utržil 8,1 miliardy dolarů. Nejenže Disney nemá jiný srovnatelně úspěšný produkt, ono číslo představuje největší tržby pro jakékoli dílo zábavního průmyslu. V závěsu za ním se nachází další muzikál Fantom opery se šesti miliardami, nejúspěšnější film Avatar se přiblížil třem miliardám.

Typicky americký žánr broadwayského muzikálu už totiž dávno není spjatý s jednou konkrétní zářivou ulicí v New Yorku, která symbolizuje totéž co Hollywood pro film. Muzikál odjakživa snadno překonává hranice a cestuje napříč kulturami, v posledních dekádách navíc už dílo vůbec nemusí vznikat na Broadwayi, aby si takovou nálepku mohlo připsat. Broadwayský muzikál se stal značkou a také se jako značka chová.

Už od dob svých počátků jdou muzikály…

I_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1510

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte