Až se bude vypisovat soutěž o nejzbytečnější půlhodinku v dějinách českého parlamentarismu, měl by místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek sebrat kuráž a přihlásit své vystoupení před plénem sněmovny z minulého týdne. V něm původně slíbil vysvětlit svoji účast v tendru na vybírání dálničního mýta, která se jeví natolik podezřele, že ji zkoumá policie. Jenže „vysvětlit“ je pojem určený v češtině k jinému chování, než jaké předvedl Faltýnek.

Naproti tomu milovníci žánru „dobrácký bodrý strejc, který mluví, mluví a mluví, přitom nic smysluplného neřekne“ si museli přijít na své. Jaroslav Faltýnek, zapletený do vážného skandálu s politickým ovlivňováním tendru za mnoho miliard (podrobně v článku na str. 34–37), využil možnosti předvést se před televizními kamerami a vzorně odprezentoval to, co jediné v takovém formátu dává politickou logiku prezentovat – svoji údajnou bezúhonnost. Celý příběh ale – doufejme – teprve vyjde najevo a zřejmě bychom při tom neměli spoléhat na Faltýnka.

Pohoda v zákulisí

Případ manipulace tendru, jak jej šetří policie, přináší poučení, že i delegáti Babišova ANO nedisponují spolehlivou odolností vůči využívání politických pozic nad rámec pravidel, možná dokonce zákona. A když se tak stane, nejeví větší ochotu než jiní přiznat chyby, informovat veřejnost, slíbit, že se něco podobného nebude opakovat. Místo toho konstruují směšné výmluvy (Faltýnek: vzal jsem si mandát) nebo popírají, že se něco stalo (Babiš: žádná kauza Faltýnek…

I_obalka_R12_Oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12_Oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte