Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Tady Lorenc, přepínám

Proč je důležité míti šéfa StB v debatě o sametu na Karlově univerzitě

Alojz LORENC - politik Československo
Poslední šéf Státní bezpečnosti. (Alojz Lorenc) • Autor: ČTK

Nedávné pozvání bývalého šéfa komunistické Státní bezpečnosti Alojze Lorence k debatě o listopadu 1989 na půdě Karlovy univerzity vzbudilo emoce a spory. Mají představitelé represivních složek někdejší diktatury dostávat prostor pro svůj výklad dějin, na kterých se podíleli? Vzhledem k mlčení studentů na samotné debatě je přitom zajímavé, jak se na tuhle otázku dívá nastupující generace.

Netradiční diskuse

Debata byla určená především pro studenty žurnalistiky a s nápadem pozvat generála StB Lorence přišel pedagog Fakulty sociálních věd UK, bývalý novinář a kněz Karol Lovaš, který se – společně s kolegou ze slovenské televize RTVS – zároveň ujal i role moderátora.

„Hledal jsem v rámci našeho školního projektu lidi, kteří byli před 29 lety u toho. A hned na začátku mě napadl Alojz Lorenc, se kterým jsem před dvaceti lety dělal ještě jako novinář rozhovor. Přišlo mi prospěšné slyšet také pohled na událost z druhé strany barikády, tedy zevnitř StB,“ vysvětluje pozvání Lovaš, kterému letos s Lorencem vyšel knižní rozhovor – a veřejné vystoupení hlavního protagonisty zároveň mohlo být pro knihu skvělou reklamou.

Seznam hostů pedagog konzultoval i s vedením pražské katedry – s ředitelem Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Jakubem Končelíkem a také s Barborou Osvaldovou, která na fakultě působí jako garantka oboru žurnalistiky. „Snažila jsem se mu ten nápad s šéfem StB vymluvit. Když jsem ale viděla, že je to bez úspěchu, rozhodla jsem se, že pozvání na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte