21A_jaros
Autor: Milan Jaroš

Andrej Babiš sice hlasování o nedůvěře vládě úspěšně přestál, ale kauza Čapí hnízdo neutichá. Policii naopak přibývají témata, která musí rozkrýt. Kromě samotného podezření z dotačního podvodu, je tu nově i podezření ze spáchání trestného činu zavlečení. Podle zjištění Respektu bylo v minulosti o dopisu Andreje Babiše mladšího, ve kterém píše, že byl unesen do zahraničí, informováno vedení české policie. Státní zástupci tak musí ověřit, jestli zde nedošlo k selhání strážců pořádku, když neprovedli důkladnější vyšetření situace. Novinek a nejasností v celé kauze je ale více.

Co věděla policie

Linka aktuálního případu se začala odvíjet na podzim loňského roku, kdy byl Andrej Babiš mladší obviněn z podvodu. Podle policie měl získat anonymní akcie Čapího hnízda, firmy čerstvě vyvedené z holdingu Agrofert patřícího jeho otci. Agrofert by nedosáhl na padesátimilionovou dotaci Evropské unie, menší podnik vedený anonymními majiteli však ano.

V reportáži portálu Seznam Zprávy Babiš mladší řekl, že se právě kvůli Čapímu hnízdu ocitl mimo Česko, jeho otec prý chtěl, „aby zmizel“. Kdyby to tak bylo, vyšetřování by se zpomalilo. Do ciziny jej dopravil Petr Protopopov, manžel jeho psychiatričky, který se o něj staral. Zvrat nastal loni v prosinci, kdy se Babiš junior obrátil na Kriminalistický ústav s tím, že byl unesen.

Doteď se vědělo, že věc následně vyšetřovali kriminalisté z obvodu Praha 1 a že nepodnikli příliš mnoho pro to, aby ji objasnili. Spojili se s…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte