Kultura

Na odstřel

Obálku knihy Miloše Cajthamla Na odstřel překrývá proužek papíru, který zepředu hrdě hlásá, že jde o vítězný román 23. ročníku Literární ceny Knižního klubu, a zezadu se ptá: „Kdo je na odstřel?“ Text, který je uvnitř, svádí bohužel k laciné odpovědi.

Že dílo není žádným románem, ale jednoduchou novelou, nechme stranou. Nejčtivější je shrnutí děje na záložce. Sama próza nám pak totéž nabídne ještě jednou, jen rozvlekle a rozředěně. Dozvíme se sice, kdo byl „odstřelen“, ale je nám to – myslím – dost jedno, protože ději jakákoli vnitřní logika chybí. A hlavně chybí nosný nápad. Vyprávění ilustruje vyvařenou tezi, že synové se do jisté doby identifikují se svými otci, pak se to v pubertě zlomí, otcové zklamou a synové nejsou připraveni být sami sebou. Cajthaml nechal vyprávět dva puberťáky, kamarády z lepších vrstev – a hoši logicky nejsou myšlenkoví giganti, ba ani obratní stylisté. Proto čteme nudné výčty, kdo kde s kým byl a co řekl, a aby to bylo „umělecké“, ve vyprávění se oba chlapci po kapitolách střídají, takže tentýž výčet jevového máme obvykle dvakrát. Jistě, třeba Kundera uměl střídání vypravěčů náramně využít, ale Cajthaml není Kundera, natož pak J. D. Salinger, jehož román Kdo chytá v žitě stál zjevně u kolébky, v níž se Cajthamlův nápad zrodil.

Oba vyprávěči tak zdůrazňují hodnotu kamarádství, jako kdyby byli členy Rychlých šípů, zkříženými ovšem s postavami, které hrával Sagvan Tofi. I jejich slovník je jako ze starožitnictví – jeden…

Respekt_42_2018
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Respekt_42_2018
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte