Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Trumpův valčík

Hraje americký prezident mazanou čtyřrozměrnou šachovou partii v časoprostoru? Proč potom ale prohrává?

Dobře poslouchejte. Ten zvuk, který se linul ze středeční společné tiskové konference předsedy Evropské komise a prezidenta Spojených států, byl Donald Trump, který se znovu pokouší zařadit zpátečku. Je to vlastně už běžná rutina. Začnete metáním urážek na hlavu protivníka, z nichž některé mají reálný základ, ale většinou se jedná o divoké přehánění. Pokračujete výhrůžkami extrémními důsledky. Potom se s dotyčnou stranou setkáte, začnete couvat a triumfálně oznámíte, že jste svět zachránili před krizí způsobenou především vaší vlastní rétorikou a chováním. Říkejme tomu třeba Trumpův valčík.

Vzpomeňme například prezidentovo chování ohledně Severní Koreje. Začal tím, že označil Kim Čong-una za „šílence, kterému nevadí, když nechá vyhladovět a zabíjet vlastní lid“. Pohrozil „ohněm a hněvem, jaký svět dosud nikdy nespatřil“. Vlastní krizi pak vyřešil jednostrannými ústupky Kimovi a gejzíry slov o tom, jak Severokorejci „milují“ svého diktátora a jak mu on, Trump, důvěřuje. Stejný postup byl aplikován na Evropskou unii, kterou ještě nedávno popsal jako „horší než naši nepřátelé“. Teď, po setkání s Jeanem-Claudem Junckerem nám říká, že EU a USA se „skutečně milují“. V dohledné době se připravte na něco podobného v případě Číny.

Pro Trumpa nemá tato strategie žádné důsledky, protože jeho slova nic neváží. Začne tím, co ve své knize The Art of the Deal (Umění dohody) nazval „pravdivou hyperbolou“ (v protikladu k mnoha otevřeným lžím, které také používá), a potom, když…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte