52_opalka_foto sbírka Muzeum Sztuki w Łodzi
Nekonečno. (Opałkův obraz)

Když minulý měsíc dorazil premiér Andrej Babiš do Olomouce, znalci umění zbystřili. Už desátým rokem se totiž na Hané snaží postavit budovu pro Středoevropské fórum (SEFO), které se má stát ojedinělou institucí zaměřenou na sbírání a prezentování moderních a současných výtvarných děl ze středoevropského prostoru. Pozemek na stavbu v Olomouci mají, architektonický projekt také. Jediné, co chybí, je několik stovek milionů korun.

Babiš je pověstný ochotou slíbit dotaci prakticky na cokoli. A po setkání se šéfem Muzea moderního umění Michalem Soukupem, pod které SEFO spadá, tak prohlásil, že se ve státním rozpočtu najdou finance i na tuhle novostavbu. Pro Olomoučany tak zřejmě brzy začne i další kolečko tahanic o podobu fóra, které architekt Jan Šépka ve staré zástavbě odvážně pojal jako pět betonových homolí.

Zatímco tvar budovy vyvolává spory, o jejím smyslu má pochyby málokdo. Stačí se ostatně podívat na výstavu Abstrakce.PL, která aktuálně probíhá ještě ve staré budově Muzea moderního umění. Do Olomouce svezla unikátní kolekci polského umění, jež dosud nebyla k vidění dokonce ani „doma“ u našich severních sousedů. A zrod přehlídky polské abstraktní malby z let 1945–2017 naznačuje, čím by SEFO mohlo zásadně obohatit zdejší výstavní zvyklosti. Totiž svou nepřízemností.

Pod ozbrojeným dohledem

Olomoučtí kurátoři Štěpánka Bieleszová a Ladislav Daněk chtěli původně představit jen výběr ze soukromé varšavské sbírky manželů Renaty a Grzegorze Królových. Na…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1703

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte