Sjezd ČSSD v Hradci Králové. 18.2.2017
Jan Hamáček • Autor: Milan Bureš

Od říjnových voleb je Česká republika nejblíže ke vzniku řádné vlády s parlamentní důvěrou. Nic ještě není zaručeno a vyjednávání se potáhnou přinejmenším řadu týdnů, ale zatím se zdá, že na jejich konci by měla vzniknout vládní koalice ANO a ČSSD podporovaná ve sněmovně komunisty. Špičky sociální demokracie ovšem zjišťují, že na cestě do Strakovy akademie je kromě vyjednávání s hnutím ANO čeká další nelehký úkol: přesvědčit členskou základnu, že vláda s Babišem je krok správným směrem.

Pozor, padají preference

Dozvědět se nějaké informace o pozici ČSSD v současných vládních rozhovorech od šéfa strany a zároveň jejího hlavního vyjednavače Jana Hamáčka je nemožné. ,,Domluvili jsme se, že si nebudeme naše stanoviska vzkazovat přes média, a tuto dohodu plánuji dodržet,“ říká Hamáček.

Sociální demokracie, která v říjnových volbách získala jen sedm procent hlasů, se k vyjednávání o vládě rozhodla teprve před dvěma týdny. Přiměly ji k tomu politické reálie: strana postupem času zjistila, že s patnácti poslanci není schopná vedle dalších osmi (často početnějších) partají hrát vůči Babišovi výraznou opozici. A hnutí ANO ve sněmovně navíc předkládá návrhy zákonů, jež míří na levicovou část voličů a které ČSSD nemůže z principu kritizovat – například zvyšování důchodů nebo jízdné zdarma pro studenty a seniory. Dilema, zda být v opozici, a přesto hlasovat pro návrhy kabinetu ANO, nebo jít s Andrejem Babišem do vlády a mít aspoň šanci získat za prosazené změny politické…

I_obalka_R13_OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13_OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 553

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte