Na rok 2017 se možná jednou budeme dívat jako na poslední chvíle ničím neomezeného optimismu a víry v technologický průmysl. Odhalení, jak firma Cambridge Analytica zneužila data z Facebooku a vytěžila z něj osobní informace o 50 milionech uživatelů, přišla v okamžiku, kdy mnozí už i tak přemýšleli, jak vhodným způsobem přistřihnout křídla mocným technologickým společnostem, jež dominují americké ekonomice a stále více i americkému životu.

Když v devadesátých letech vypukla informační revoluce, nechali jsme se všichni unést nadšením éry, neotřelostí nových produktů, jejich transformačním potenciálem. Oslňovalo nás bohatství, jaké dokázali vytvořit nenápadní pětadvacátníci, kteří se sami okamžitě proměnili v miliardáře, jako by se jednalo o nějakou závěrečnou pomstu všech nerdů. A uprostřed toho všeho, jak se Amerika proměňovala v digitální ekonomiku, jsme se zapomněli ptát, jakou roli v tom všem bude mít vláda.

Představa technologických firem vynořujících se z nitra neregulovaného volného trhu nikdy nebyla úplně přesná. Dnešní digitální ekonomika stojí na třech základních technologiích: počítačovém čipu, internetu a GPS. Všechny tři vděčí velkou měrou za svou existenci federální vládě. První dvě od základů vyvinula a provozovala vláda, než je uvolnila pro soukromý sektor. A většina lidí si neuvědomuje, že GPS – globální navigační systém využívaný družicemi a řídicími středisky, který je pro dnešní ekonomiku zcela nepostradatelný – je dodnes majetkem vlády Spojených…

I_obalka_R13_OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13_OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte