22-kom2
Bohuslav Sobotka • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Bohuslav Sobotka se stal nečekaně jednoznačným vítězem ve střetu s Milošem Zemanem a Andrejem Babišem. Vláda zůstala, premiér také a Babiš je venku. Z dlouhodobého hlediska to přesto může znamenat Sobotkovu prohru, protože pro většinu veřejnosti to nebude zcela srozumitelný střet. Naznačují to volební modely zveřejněné společností Median a CVVM, kde ČSSD oslabila a Babiš zůstal na svém. Trend ale ukazuje, že sociální demokraté oslabovali už delší čas, takže problém je spíše jinde než ve vypuzení šéfa ANO z vlády. Z dlouhodobého hlediska však minulý týden uzavřený střet pomohl společnosti zásadním způsobem.

Zemanova nevyužitá šance

Andrej Babiš je štika, je to dravec v jinak klidném rybníce, o kterém si myslí, že ho nemůže ohrozit. Od prvních úvah o vstupu do politiky v roce 2011 až do letošního května, tedy celých šest let, svým způsobem Babiš jen vítězil. Kombinace štěstí a umu ho vedla od jedné vyhrané politické bitvy k další.

Tomu se pomalu začala přizpůsobovat politická scéna, ale i veřejnost. Pokud někdo nemá vyzývatele, který by se mu rovnal, je lepší být na straně silnějšího, říkali si mnozí. Sobotka tento obraz naboural. Babiš byl rozhodností premiéra evidentně zaskočen a několik dní mu trvalo, než se zorientoval a začal stavět funkční obranu. Nepomohlo mu ani spojenectví se Zemanem, respektive mu spíše ublížilo, protože hulvátství prezidenta zaskočilo i jeho voliče. Když to celé shrneme, dnes už všichni vidí, že Babiš je také zranitelný a ohrozitelný.

I_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2135

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte