Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Outdoor nade vše

Proč se v Česku daří komediím, které sázejí na sport a přírodu

54A_foto Bioscop
Nová životní perspektiva. (Špunti na vodě)

Pokud někomu v roce 1982 patřilo filmové nebe v tehdejším Československu, byla to Marie Poledňáková. Její snímek S tebou mě baví svět se stal diváckým hitem a dodnes představuje ve svém žánru film, který tvůrci s ambicemi natočit rodinnou komedii nemohou ignorovat. Autoři čerstvého snímku Špunti na vodě jdou ještě o kus dál a rovnou se pokoušejí o kopii. Premiéra snímku minulý pátek připomněla nejen to, že když dva dělají totéž, není to ještě totéž, ale i fakt, že v českém prostředí se už pár desetiletí daří specifickému žánru „outdoorových komedií“, v nichž figurují spoluobčané trávící volný čas amatérským sportem mimo město. Zajímavější než zaostávání kopie za originálem jsou tak v případě Špuntů na vodě socialistické kořeny, z nichž vyrůstají, či návod na život, který nabízejí. A odpověď na otázku, proč místo nablýskaných příběhů sportovních hrdinů historie milujeme únikové komedie od vody a z hor.

Nepromarnit čas

„Jezdit na vodu je rodinná tradice od dětství,“ říká ve Špuntech úspěšný čtyřicetiletý automechanik David, otec čtyř dětí. Rodinná tradice se týká i jeho bratrance-dobrodruha, který se vrátil z Kanady, a bratra-právníka, který neumí lhát. „Voda“ měla být původně pánskou jízdou, ale po sérii domácích selhání zůstávají mužům na krku ratolesti, protože manželky jedou na výlet na kolech. Chlapi ale vymyslí způsob, jak se na vodu i tak vypravit a přichystat dětem stejný zážitek a vzpomínky z peřejí a jezů, jaké měli jako…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte