V lavicích českého parlamentu se v těchto dnech rodí zbrusu nový hlídací pes zdejšího hospodaření s veřejnými penězi. Jeho oficiální název zní Úřad pro dohled nad financováním politických stran a politických hnutí a má začít fungovat už od ledna příštího roku. O tom, jestli tu vznikne nezávislá, dobře fungující kontrolní pojistka typu Nejvyššího kontrolního úřadu, nebo bezzubá trafika napojená na politické strany, do velké míry rozhodne to, kdo se stane jeho prvním předsedou. První kandidát, kterého v pátek dopoledne schválili poslanci, zatím nebudí příliš velký optimismus.

Všichni dobří straníci

Poslanci na předsedu úřadu navrhli Vojtěcha Weise, úředníka, který dlouhodobě pracuje ve státních službách: momentálně vede právní odbor na Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), předtím pracoval ve Státním pozemkovém úřadu nebo v Poslanecké sněmovně. Weise na ředitele nominovala ČSSD, se kterou je dlouhodobě spojen: deset let byl jejím členem, před šesti lety ale podle svých slov stranu opustil. „Pan Weis jednoznačně nesplňuje kritérium nestranickosti, které je klíčovým pro řízení tohoto úřadu,“ říká Magdaléna Klimešová z Rekonstrukce státu, která se tématu financování politických stran dlouhodobě věnuje. Klimešová také pochybuje o tom, zda Weis vzhledem ke své předchozí práci tématu stranického financování vůbec rozumí. Weis ale přílišnou blízkost k ČSSD odmítá. „Ta doba už je vzdálená,“ říká po své nominaci. Nesouhlasí ani s tím, že pro funkci nemá kvalifikaci. „Vím,…

I_obalka_R50_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 672

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte