Eliška Wagnerová
Eliška Wagnerová • Autor: Martin Svozílek

Je obtížné psát úvahy typu „co by bylo, kdyby…“, pokud si člověk uvědomuje, že nakonec je vše jinak. Prostor pro konkrétní jednání vytváří totiž z velké části budoucí realita. A tu předpovídat neumím, nejsem Pýthie či Sibyla, ba nemám schopnosti ani Libuše. Copak třeba Václav Havel šel v roce 1989 do svého prezidentování s tím, že bude svědkem rozdělení Československa? Těžko. Nebo Edvard Beneš. Jistě nepředvídal, že právě za jeho prezidentství dojde k deviantní změně politického systému, dokonce s jeho přispěním (přijetí demise čtrnácti ministrů demokratických stran). Prozřel, až když mu byla 9. května k podpisu předložena ústava; tu nepodepsal a do měsíce abdikoval. Možná to měl učinit dříve, ale co by bylo, kdyby to učinil, nikdo z nás neví a jen bychom ahistoricky spekulovali.

Netvrdím, že všichni prezidenti byli a budou jen hříčkami v rukou vnějších vlivů. Naopak. Spoluvytvářejí realitu, někdy dokonce velmi výrazně. Občané považují, ať vědomě či podvědomě, prezidenty za vzor chování a jednání, který kopírují v rámci svých možností. Slovo vyřčené prezidentem má obrovskou váhu a zodpovědný prezident by měl svá slova vážit pečlivěji než kdokoli jiný. Měl by si také uhlídat, po boku koho se objevuje. A toto Miloš Zeman při oslavách 17. listopadu na Albertově po boku štváčů typu Martina Konvičky opravdu nezvládl. Klonové Konvičky to dnes interpretují jako legitimizaci politiky postavené na nenávisti.

Samozřejmě že každý prezident promítá do svého konání vzorce vlastního…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte