56_postav hlidku
Harper Lee: Postav hlídku

Román Postav hlídku se v Americe stal literární událostí ještě dřív, než vyšel. Jeho autorka Harper Lee se po obrovském úspěchu prvotiny Jako zabít ptáčka (která měla být i její knihou poslední) stáhla v roce 1964 do ústraní. Rukopis pokračování byl za ne zcela transparentních okolností objeven v roce 2014 a spisovatelka, tou dobou téměř slepá a hluchá, údajně svolila se zveřejněním. Román pochopitelně vyvolal nemalá očekávání. Ale jak soupeřit s kanonickým dílem o dětství na segregovaném americkém Jihu třicátých let, kterého se prodaly desítky milionů výtisků?

Generacemi Američanů milovaná hrdinka prvotiny, nezkrotná Jana Luisa přezdívaná Čipera, přijíždí z New Yorku na návštěvu domů do Alabamy. Někdejší školačce je už šestadvacet, avšak zůstává stejně samorostlá a prostořeká. Rodné město očekává, že bude pečovat o churavějícího otce, leč to mladou ženu neláká o nic víc než vyhlídka vdavek a rodinného života. V něčem je však přece jen donucena dospět. Zjistí totiž, že její otec, právník Atikus Finch, není v rasové otázce zdaleka tak bezpředsudečný, jak se domnívala; nešlo mu ani tak o zlepšení údělu černých obyvatel jako o abstraktní spravedlnost. Čipera se musí vyrovnat s tím, že otec i černošská kuchařka Kalpurnie, kteří ji vychovali, jsou obyčejné lidské bytosti s chybami a slabostmi. Smířit se s tím musíme i my, čtenáři, a sejmout svatozář z hlavy advokáta Finche, který se jevil stejně dokonalý jako sošná tvář Gregoryho Pecka v oscarové adaptaci…

I_obalka_R30_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte