30-profil
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Osm kulek vystřelených v posledních třech týdnech v amerických městech Dallas a Baton Rouge neukončilo jen život osmi nevinných policistů. Spolu s nimi také zjevně skončilo období nevinnosti pro nejsilnější současné americké černošské hnutí. Black Lives Matter (BLM, což je možné přeložit jako „Na černošských životech záleží“) vzniklo v létě 2013 jako reakce na úmrtí amerických černochů policejní rukou: ať už přímo zastřelením nebo za nevyjasněných okolností na policejních služebnách. Všeobecně přijímaný fakt, že černochům hrozí při zásahu americké policie daleko častěji smrt, se naposledy ukázal na začátku měsíce, kdy policisté během tří dnů zabili další dva černošské muže.

Pak se nezávisle na sobě rozhodli dva černošští muži vzít spravedlnost do vlastních rukou a zabíjet policisty. Oba jednali samostatně a k BLM se nehlásili. Kritici hnutí, nejenom americká konzervativní pravice, jej ale obviňují, že za rozpoutání koloběhu odplat nese přinejmenším nepřímou odpovědnost. BLM objevilo odvrácenou stranu éry sociálních sítí. Dostat tisíce lidí do ulic jde snadno. O to těžší je kormidlovat situaci, když se něco – a ne nutně vaší vinou – vážně pokazí.

Drtivý účinek

Samotný název BLM má v angličtině náboj dobře zvoleného reklamního hesla. Je dostatečně zřejmé, kam míří, ale přitom je přitažlivě vágní a plné emocí. A jako mnoho podobných sloganů vznikl díky chvilkové inspiraci. V červenci 2013, poté co soud osvobodil floridského policistu George Zimmermana, obviněného…

I_obalka_R30_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte