Nizozemsko má rozlohu jen o něco větší než půl Česka, na mapě designu a architektury je ovšem znatelně větší. V posledních desetiletích vyprodukovalo řadu hvězd, vytvořilo pečlivou politiku architektury a poučilo obyvatelstvo, které si pak oblíbilo pěkné domy a věci. Rotterdam pracuje na tom, aby se právě architektura stala hlavní zdejší atrakcí – viz fotografie vlevo. Nizozemci věří architektuře do té míry, že jim má pomoct i s jejich největším nepřítelem, což je voda. Bude o tom také následující trochu rozmočená nizozemská pohlednice.

Je na ní například waterplein, rotterdamské vodní náměstí jménem Benthemplein se skateparkem a dalšími plácky s pomalovanou zemí. Všechno se změní, když začne pršet. Hodně pršet – normálně by přívalový déšť začal zaplavovat okolí. Teď ale voda z okolních střech a betonových ploch doteče na náměstí, hřiště se změní v bazén plný kalné vody, která je tímto zneškodněná a může pomalu odtéct do kanálů – možno pozorovat na http://streaming.softclass.net/paulmartens/benthemplein.html.

Od rotterdamského nádraží vede Westersingel, jeden z kanálů, které ještě nezakryly silnice. Má dovoleno se rozvodnit – zalije i plácek s lavičkami a sochami a část lávky, která pak trochu apokalypticky trčí z vody „Lidem to připomene, že voda si nedá vždycky poručit,“ komentovala to Tracy Metz, autorka knihy Sweet and salt (Sladká a slaná), která mluvila na konferenci What Design…

I_obalka_28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1245

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte