okem ekonoma
okem ekonoma • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Od zásahu České národní banky na devizovém trhu s cílem oslabit českou korunu uplynulo deset měsíců, ale kritika tohoto kroku neutichá. Nedávno s ní přišel prezident republiky Miloš Zeman a odbory. Kritický postoj prezidenta je zásadní z jednoho důležitého důvodu: je to totiž právě on, kdo má výhradní právo vybrat a jmenovat guvernéra a další členy bankovní rady. Shodou okolností má doba umělého oslabování koruny trvat do roku 2016, kdy vyprší mandát současnému guvernérovi ČNB Miroslavu Singerovi a členovi bankovní rady Kamilu Janáčkovi.

 

Česká výjimka

Tyto okolnosti opět otevírají otázku procesu jmenování členů bankovní rady. Světová finanční krize ukázala, jak jsou v dnešních moderních ekonomikách centrální banky důležité – často důležitější než vlády. V našem případě to znamená, že velká část hospodářské politiky je, přeneseně řečeno, koncentrována v rukou prezidenta. Historie ukázala, že je nejlepší mít nezávislé centrální banky. Proto existují komplikované procesy, jejichž smyslem je vyvažovat rozdílné zájmy a jmenovat lidi, kteří rozhodují o měnové politice, z různých složek výkonné moci. Česká republika představuje výjimku. Prezident se nemusí ohlížet na nikoho.

1. - 7. září, č. 36/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1. - 7. září, č. 36/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte