19 UKRAJINA foto profimedia 0202584950
19 UKRAJINA foto profimedia 0202584950 • Autor: Profimedia.cz

Ruští vojáci vstoupili na území Ukrajiny, aby podpořili slábnoucí separatisty. Černý scénář se naplňuje, slovní diplomacie nepřinesla výsledky, psaní dalších a dalších protestních nót v Kremlu viditelně nebudí ohlas. Pokud svět nechce být svědkem okupace nezávislého státu, musí Ukrajině jasně a konkrétně pomoci.

V době, kdy světoví státníci jednali u kulatých stolů a zasedala OSN, kolega Tomáš Brolík reportoval přímo z místa bojů. Na str. 19–22 najdete jeho reportáž z ostřelovaného Doněcku. Mimo jiné v ní píše: „Měsíc poté stojí před porodnicí a už ví, že se to zvládnout dá. Odbarvená blondýna v bílo-modré uniformě zdravotní sestry tráví každou volnou chvíli na nemocničním dvoře. Střídají se tu s kolegyněmi, kouří a pijí studený čaj. Je tu dobře slyšet. I během našeho rozhovoru k porodnici bez ustání doléhají pravidelné, tupé, tlumené rány. Zní jako vzdálená bouřka nebo mořský příboj. Nikoho z lékařů ani pacientek slunících se tu v krásném letním dni to nevzrušuje. Znamená to, že dělostřelecké granáty dopadají daleko, na druhou stranu města. Přinejmenším jednou do týdne ale přijde jiný zvuk. Ostrý, pronikavý a jeho ozvěna přelétne nad nemocnicí tam a zpět.“

Reklama
Reklama

K tématu publikujeme i redakční komentář a rozhovor Martina M. Šimečky s historikem Jacquesem Rupnikem. Ten najdete na str. 44–49.

 

V tomto čísle píšeme také o potížích společnosti NWR, jejíž kondice má vliv na situaci na Ostravsku. Jak jistě víte, Respekt se před časem rozhodl nepsat o aktivitách majitele Zdeňka Bakaly, protože se nám zdálo, že jsme u tohoto tématu ve střetu zájmů. Vývoj ukázal, že je to rozhodnutí neudržitelné, a to hned ze dvou důvodů. Zaprvé, aktivity majitele se staly i důležitou politickou agendou a zadruhé, mediální scéna se mezitím – co do vlastnictví – výrazně proměnila.

To v mnohých posílilo dojem, že média lidé vlastní proto, aby si pohlídali, co o nich vychází. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl přístup změnit – ostatně články o aktivitách Zdeňka Bakaly jsme stejně tu a tam publikovali, viz třeba „Z pohádky o OKD je smutné drama“. Střet zájmů nekončí, ale pokusíme se s ním vypořádat podle našich nejlepších schopností.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery
šéfredaktor

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
OKD
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2167

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte