19 foto stransky 20140723 0308
19 foto stransky 20140723 0308 • Autor: Respekt

19 FOKUS HLAVNI foto profimedia 0179545042
19 FOKUS HLAVNI foto profimedia 0179545042 • Autor: Profimedia.cz

Když se manažer Tomáš Váňa vrátil z velkého světa domů na rodinný statek, měl sen, že tu jednou bude vařit i svoje pivo. Teď si to může odškrtnout: jeho 1. selský pivovárek bude dávat na trh tisíc hektolitrů ročně. Na svět mu pomohlo dva a půl milionu korun z evropských peněz, za které Tomáš Váňa nakoupil vybavení. Ty peníze nemusí vracet. Jsou jeho, pokud dodrží slib, že bude pivovar pět let zaměstnávat tři pracovníky,kteří mají problém se sháněním práce. Tomuto byznysu se říká sociální podnikání a nápadití lidé by měli zbystřit. Zatímco v uplynulých sedmi letech dostali žadatelé z této dotační kolonky necelých sto padesát milionů korun, nové programové období počítá s částkou pětkrát vyšší.

Není nic snazšího…

Recepturu na svoji „hořkou a hutnou“ dvanáctku Sedlák měl Tomáš Váňa (46) dříve než pivovar. Spolu s několika kamarády totiž vařil pivo doma ve sklepě, v osmdesátilitrovém kotli. Na rodinný statek v Kroměříži se vrátil teprve nedávno. Dvacet let pracoval na různých pozicích v americkém chemickém gigantu Du Pont, prodával zemědělcům látky na hubení škůdců, pesticidy. Bral hodně peněz, ale práce ho přestala těšit.„To prostředí mi už poslední roky nevyhovovalo, samý stres a tlaky,“ říká. „Tak jsem se rozhodl z té zlaté klece uletět.“

Brzy po návratu domů ho napadlo, že na zpustlém pozemku vedle budovy statku by se hezky vyjímal pivovar, s travnatou zahrádkou a terasou, kde by se mohli výletníci občerstvit a pokochat krásným výhledem na Kroměříž. Zkušený manažer uvažoval pragmaticky: najal si odborníka, aby mu „proklepl“, zda by na takový záměr nešlo získat nějakou dotaci. „Pro vás by se hodil integrovaný operační program, konkrétně intervence 3.1, služby v oblasti sociální integrace, aktivita C – sociální podnikání,“ vyzkoumal konzultant. „Když zaměstnáte někoho z podporované cílové skupiny, která je sociálně vyloučená nebo sociálním vyloučením ohrožená, můžete dostat až pět milionů korun na podnikatelskou investici.“ Tomáš Váňa to zkusila poslal na ministerstvo práce žádost o dva a půl milionu korun na vybavení svého vysněného podniku.

18. - 24. srpna, č. 34/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18. - 24. srpna, č. 34/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte