Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Gentlemanská dohoda

Kdykoli k  filmu, který má mít premiéru v kinech, není uspořádána novinářská projekce, zavání to něčím podezřelým. Jde víceméně o potvrzení, že jsou si sami tvůrci a distributor vědomi, že jejich dílo se nepovedlo, respektive nemá moc šancí na pozitivní recenze. Pochopitelně, z jistého úhlu nejde o totéž. Některé filmy cílí na publikum, jež recenze nečte, případně je bere jen jako zprávu o vkusu „snobských velkoměstských kritiků“. Snímek, jenž nepotřebuje k reflexi recenze, tedy může být pro cílovou skupinu povedený.

Nicméně ono gesto, kdy distributor neuspořádá novinářskou projekci, je bráno jako porušení nepsané gentlemanské dohody. Nejde snad ani o to, že by novináři nemohli jít do kina za peníze a zažít atmosféru s publikem. Problém je už v tom, že noviny a časopisy přinášejí informace a názory s předstihem, a v době internetu má každé zpoždění fatální vliv na zájem o určité téma. Navíc, distributor tím dává najevo, že nestojí o nezávislý dialog, ale pouze o propagaci a mediální partnerství.

Nepřekvapuje to, když jde o tvůrce typu Zdeňka Trošky či Tomáše Magnuska, kteří si z boje proti kritikům udělali svého druhu značku. Když ale čeští novináři nedostali šanci vidět před oficiální premiérou nový film Petra Nikolaeva Příběh kmotra, vyvolalo to složitější pochybnosti. Vždyť k předcházejícímu filmu…

titulka_ipad.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_ipad.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte