Od vydání slavné knihy Meze růstu, která poprvé upozornila na možnost vyčerpání zdrojů a neudržitelnost současného vývoje, nedávno uběhlo 40 let. Některé ekonomy a politiky výročí vyprovokovalo k salvám výsměchu na adresu publikace, jež se skutečně v některých konkrétních předpovědích zmýlila – neodhadla třeba, kdy dojde ropa. Než ale propadneme bezstarostnosti, připomeňme si několik nejdůležitějších poselství knihy.

Autoři psali, že neomezený a stále rychlejší ekonomický růst nemůže trvat věčně. Země sice uživí osm či devět miliard lidí, vyžádá si to však drastické technologické a společenské změny, jejichž zavádění nebude snadné. Protože k němu nemusí dojít včas, může už ve 21. století začít klesat životní úroveň i délka lidského života. Varování, že došlo k „překmitu“, k přestřelení mezí vytyčených planetou, může přijít příliš pozdě a na nápravu už nebude čas – což zřejmě již vidíme na rychlosti a nevratnosti klimatických změn. Opravdu se tedy autoři Mezí růstu mýlili?

V různých formách slýcháme podobná varování i dnes. Loni například vyšla zpráva Mezinárodního panelu pro zdroje (International Resource Panel, IRP), podle níž je pokračování současných trendů neudržitelné. Svět roku 2050 může rozumně fungovat a nabízet slušnou budoucnost pouze v případě, že dojde k prudkému rozvoji obnovitelných zdrojů energie, pečlivé recyklaci,…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 940

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte