Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika

Faráři všech zemí, spojte se

Rakouský farář Helmut Schüller vyzývá k neposlušnosti, která má zachránit evropskou katolickou církev

Helmut Schüller sedí na starém, ošoupaném křesle na své faře v rakouském Probstdorfu a vzpomíná. Na to, jak mu práce faráře imponovala už v pubertě. „Věnovat se neustále své víře, předávat ji ostatním, poznávat mladé i staré, bohaté i chudé… Skvělá práce,“ říká farář, který vloni přinutil celé Rakousko k přemýšlení o reformě církve. Muž z právnické rodiny, který nevypadá na svých osmapadesát let, si vybavuje atmosféru sedmdesátých let, kdy s kamarády na kněžském semináři diskutovali o tom, jak se má církev přizpůsobit modernímu světu. Očekávali velké reformy. „Tehdy panovala úplně jiná atmosféra než v současnosti. Hodnostáři se ale změn zalekli a od té doby se v čase vracíme do minulosti. Vatikán chce zůstat absolutní monarchií,“ líčí farář.

Katolická církev má zjevně problém. Sice získává nové věřící v Africe a Asii, ale její bohoslužby všude v Evropě navštěvuje stále méně lidí. Důvěrou věřících otřásly sexuální skandály, příliš málo mužů se odhodlává ke kněžské dráze a zvláště mladí lidé mají pocit, že je církev příliš vzdálená jejich životním problémům a touhám. Helmut Schüller se pokouší tento problém vyřešit.

37 jaros01 R14 2012
37 jaros01 R14 2012 • Autor: Respekt

Probstdorf má dva a půl tisíce obyvatel a jeho ulice jsou během týdne liduprázdné. Všichni odjeli za prací do nedaleké Vídně. Stojí tu malý, růžově natřený katolický…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte