Jako majitel památkově chráněného objektu to máte těžké. Úředníci neustále kontrolují jeho stav, nutí vás k citlivým opravám, a když na jejich návrhy nepřistoupíte, pošlou k vám restaurátory a nechají si od vás ze zákona proplatit účet. Pokud na to nemáte peníze, stát vám památku klidně sebere. Že tu něco nehraje? Jistě, takhle to nechodí v Česku, ale ve Velké Británii. U nás to mají kvůli shovívavým zákonům majitelé památek naopak poměrně lehké. O tom jsme se nyní znovu přesvědčili, když na krkonošských hřebenech lehla popelem dvě stě let stará Petrova bouda.

Někdo ji úmyslně zapálil. Kdo, to teď šetří policie. Podezřelý je i majitel trosek Vladimír Kovář, proslulý svým bojem proti korupci na statistickém úřadu. Boudu totiž nechal několik let pustnout, teď to vysvětluje tím, že byla už při koupi v tak hrozném stavu, že se nedala rekonstruovat. Proč si ji ale tedy kupoval? Protože čekal, až spadne nebo ji někdo zapálí, aby na jejím místě mohl bez hádek s památkáři postavit lukrativnější novostavbu, říká se teď v Krkonoších.

A není divu. Takových případů už u nás bylo a nešlo přitom jen o soukromníky. Vzpomeňme na unikátní hokejový stadion na Štvanici, který nedávno srovnaly se zemí bagry. Léta nebyli památkáři schopni kvůli liknavým zákonům přesvědčit pražský magistrát k tomu, aby památce…

2011_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte