Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Fischerovo sbohem

Když redaktoři Respektu vedli na začátku května loňského roku rozhovor s čerstvým premiérem Janem Fischerem, byl to člověk, který u každé druhé otázky nejistě pokukoval po svém mluvčím Romanu Prorokovi. Postupem času se z něj stal premiér, který sebejistě odpovídal v interview pro americkou televizi CNN či vyjednával s evropskými politiky. Na to, že nebyl profesionálním politikem, situaci zvládl velmi dobře. Ale zároveň proto, že nebyl profesionálním politikem, skončilo jeho vládnutí vlastně neúspěchem.

Odstupující premiér zvládl obdivuhodně dvě věci. Nejdříve české předsednictví Evropské unii, které převzal uprostřed běhu poté, co Jiří Paroubek a Václav Klaus zařídili pád kabinetu.

Fischer i díky velmi dobrému jazykovému vybavení zvládl zásadní jednání a zaplašil obavy, že se s ním nikdo nebude bavit, protože jej nikdo nezná. Nicméně se zároveň potvrdilo, že absencí politické vlády zmizely jakékoli aktivní cíle České republiky a na jednání k nám už Unie posílala druhou ligu. O to více pak byl slyšet prezident Václav Klaus, který vlastně převzal naši zahraniční politiku (včetně prosazené výjimky k Lisabonské smlouvě). To je však něco, co nepadá plně na vrub úřednického premiéra a jeho vlády.

Druhým kladem Jana Fischera bylo jeho vystupování vůči veřejnosti. Vlastně po celou dobu úřadování se choval slušně, klidně a snažil se odpovídat na otázky médií. S postupem času bylo sice pro novináře stále těžší a těžší jej zastihnout, ale přece jen byl…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.