Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Svět

Po čem touží Miami

Padesát let poté, co Fidel Castro oznámil svržení diktátora Fulgencia Batisty, je v Miami stále těžší najít zapřisáhlé zastánce přísného embarga nebo vojenské invaze na „ostrov svobody“.

2009-399-mobr-38bR09kuban.jpg
2009–399-mobr-38bR09kuban.jpg • Autor: Respekt

2009-399-vobr-38bR09kuba.jpg
Americký prezident s šéfem CANF Jorgem Mas Santosem) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Osmá ulice na jihovýchodě Miami, nejznámější adresa kubánského exilu, působí v lednu opuštěně. Nedaleko památníku amerického vylodění v zátoce Sviní, které mělo za cíl svrhnout revoluční vládu, popíjí několik postav kávu u stánku s kubánskými vlajkami. Jeho majitelka utekla z Kuby po nástupu Fidela Castra k moci. Jako mnozí z její generace od té doby ostrov nenavštívila. „Mám tam sice příbuzné, ale na území nepřítele se nejezdí,“ říká tato prošedivělá dáma.

Její výrok ale vyvolá v hloučku nesouhlasné reakce. Luis, majitel kadeřnictví, jezdí za bratrem na Kubu tak často, jak mu to zákony dovolí. Ostatní přikyvují. „Mezi Kubou a USA je příliš zlé krve, příliš napětí,“ říká Luis. „Ale Obama je velmi klidný člověk, snad přinese nějaké usmíření.“

Padesát let poté, co Fidel Castro oznámil svržení diktátora Fulgencia Batisty, je v Miami stále těžší najít zapřisáhlé zastánce přísného embarga nebo vojenské invaze na „ostrov svobody“. Naopak je zde stále více lidí s názorem, jaký má Luis. Převládá přání, aby železná opona vedoucí prostředkem miamské úžiny konečně padla. Podle prosincového průzkumu Florida International University si poprvé v historii většina (55 procent) emigrantů přeje, aby současné embargo bylo zrušeno. Autoři průzkumu tvrdí, že Miami prochází výraznou proměnou.…

2009_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte