2009-385-mobr-7-komn.jpg
2009–385-mobr-7-komn.jpg • Autor: Respekt

2009-385-vobr-7-kom.jpg
Fotografie: Ilustrační obrázek – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

České hospodářství čelí největší krizi od dob pádu komunismu. Ekonomický propad na počátku 90. let sice také postihl především průmysl, byl ale všeobecně chápán jako ozdravný, dával naději na budování něčeho nového. Současná krize však zatím žádnou novou naději nepřináší. Všichni jsou překvapeni a doufají, že to snad brzy přejde a „všechno bude jako dřív“. Co může v této situaci udělat vláda a NERV?

Ztracené měsíce

Na prvním místě je třeba zopakovat, že premiérův ekonomický tým vznikl pozdě. Měl začít pracovat nejpozději od září, kdy padla banka Lehman Brothers, nebo spíše od srpna, kdy už byly zřejmé negativní prognózy německé ekonomiky a situace banky Bear Stearns prozrazovala, že světový finanční systém se otřásá v základech. Vlády západních zemí mají kdykoli k dispozici prestižní think tanky či „rady moudrých“, česká vláda se však ani nenamáhala získat do svých řad ekonoma. Předběhli nás třeba i Poláci, kteří připravili protikrizový plán o dva měsíce dříve. Nemluvě o tom, že český státní rozpočet stále stojí na utopických základech. Teď se ukazuje, jak může být ideologická předpojatost, s níž česká vláda dlouho odmítala připustit křeč volného trhu, nebezpečná.

Hned na druhém místě je třeba zdůraznit, že ať už budou české stimuly jakékoli, měly by se pohybovat jen v mezích, které určí Evropská unie jako strážce společného trhu, tím spíše, že jí…

2009_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte