2009-269-mobr-17zilinskyR062009n.jpg
2009–269-mobr-17zilinskyR062009n.jpg • Autor: Respekt

2009-269-vobr-17zilinskyR062009.jpg
Fotografie: Ján Žilinský – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Ján Žilinský

(1985) studuje ekonomii na Harvardově univerzitě. V létě 2006 pracoval v kanceláři guvernéra Schwarzeneggera a v létě 2007 na London School of Economics a v bratislavském institutu INEKO. Je členem redakční rady studentského deníku The Harvard Crimson a autorem statí o politice a ekonomice.

Slovo priorita dnes už nic neznamená. Zákonodárci v Evropské unii a v USA se nemohou shodnout na tom, co je nejdůležitější. Někteří říkají, že hrozbou číslo jedna je globální oteplování, jiní poukazují na riziko hladu (které je ovšem s klimatickými změnami spojeno), další mluví o energetické nezávislosti na nestabilních dodavatelích.

Téměř úplné ticho je však kolem jiného problému. Je to do jisté míry logické, vzhledem k velkému množství výzev, jimž čelí také předsedající země EU, tedy Česká republika. To ale nic nemění na tom, že na mnoha místech planety přetrvává systematická nespravedlnost vůči specifické skupině obyvatelstva – ženám.

V mnoha částech světa nemají ženy adekvátní přístup ke vzdělání a zdravotní péči a důvody jsou ekonomické, kulturní nebo náboženské. Dokonce i v tak demokratické zemi, jako je Indie, existují tzv. dohodnuté sňatky, kdy si žena nemůže svobodně vybrat manžela. Ženy bez vzdělání nemají ponětí o konceptu plánovaného rodičovství, nemají možnost rozhodovat o vlastním osudu. Základní informace, jako například…

2009_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte