34A_R42_2009_n.jpg
34A_R42_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Dva miliony Čechů vlastní klíč k proměně české krajiny.

Jak se mu zprvu bránil, z tlustého šanonu papírů ve své pracovně má dnes starosta jihočeských Klenovic Lubomír Turín nepokrytou radost. „Tohle dalo vesnici dohromady. Lidé spolu díky tomu začali mnohem víc mluvit a vzájemně se respektovat,“ říká před obecním úřadem.

To společné klenovické dílo se týká zhruba šesti set hektarů půdy, která se rozbíhá od okraje vsi do vzdálenosti několika kilometrů. Cílem místních je vrátit krajině původní ráz a zdravou podobu zdevastovanou někdejší komunistickou kolektivizací. Nejde jen o prostý návrat pozemků původním majitelům, ve hře je především proměna venkova z jednolité mrtvé zóny v členité území s početnými hospodáři tak, jak to funguje ve většině zemí západní Evropy. Česko, jak známo, má zatím k tomuto ideálu ještě pořád daleko. Farmy jsou tu v průměru čtyřikrát větší než ve zbytku EU a namísto sedláků je spravují především mamutí firmy řízené na dálku z městských kanceláří.

34B_R42_2009_s.jpg
34B_R42_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Podobně jako Lubomír Turín přitom měli nápravu už roky zjednávat i všichni ostatní starostové českých vesnic. Co víc, podle původních plánů z 90. let mělo být už dávno hotovo. Ze zhruba třinácti tisíc českých a moravských vesnic dodnes ale pozemkovými úpravami prošla jen necelá tisícovka. Ostatně nebýt čerstvě stavěné dálnice D 3,…

2009_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte