Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Trendy

Cyklisté vjíždí do lesa

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Smí se na kole do lesa? Na cesty, nebo i na stezky? Co to je vlastně stezka? A komu patří? Takové a podobné debaty vedli jezdci na terénních kolech s ochranáři a lesníky celá léta. Teď to vypadá na kompromis: začínají se stavět lesní cyklostezky, které se bikerům líbí a ostatním nevadí.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

„Na začátku devadesátých let jsem měl možná první horské kolo ve městě. A hned když jsem na něm poprvé vyjel, jsem se naštval. Musel jsem víc šlapat, a přitom jsem byl pomalejší,“ vypráví

Pavel Smutný

, starosta Nového Města pod Smrkem. Odmala jezdil po Jizerských horách na favoritu a šlo to mnohem lépe než na kole s oficiálním názvem „horské“. Teprve o několik let později, na „bikerských“ stezkách ve Francii pochopil, že na horském kole se sice hůř jezdí po asfaltových silnicích, ale o to líp na stezkách v lese. Jenže takové speciální stezky v tuzemsku zatím nebyly, jakkoli se u nás prodává mnohem víc terénních kol než silničních (podle materiálů České mountainbikové asociace je čistě silničních jen jedno procento).

Jediná možnost, jak kolo v terénu vyzkoušet, byla pustit se nazdařbůh po pěšině. Na to ovšem nemá každý povahu ani jezdecké schopnosti. A možná ani argumentační; pokud totiž potká hajného, může se celá vyjížďka zvrtnout v debatu o výklad lesního zákona, neboť z něj jednoznačně nevyplývá, kam všude…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.