„Podívejte, posledně jsme měli divného prezidenta my. Teď si to můžete užít vy,“ obrací se americký kameraman ke skupině českých studentů. Sedíme v nejhonosnějším sále Kolumbijské univerzity v New Yorku a Václav Klaus právě dokončil svoji přednášku nazvanou „Evropa, globální oteplování a současná ekonomická krize: viděno pohledem z Prahy“. Obsah je jako vždy zcela konzistentní s jeho ostatními projevy o neutěšeném stavu Evropské unie a neexistenci globálního oteplování. Nic nového, tak snad teď: právě startuje čas na dotazy z publika.

Kdo jste

V sále se však nic dramatického neděje. Koneckonců dnešní řečník není prvním ani jediným popíračem, který v přednáškové sérii Fóra světových lídrů na Columbii promluvil. V září 2007 tu například popíral existenci holocaustu íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Tato nastavená laťka se samozřejmě nedá podlézt. A navíc Klausův projev v angličtině ztrácí trochu pověstné arogance a samolibosti a nabírá méně sebejistého, lidštějšího tónu. Kameraman přesto není spokojen. „Mluví jako papež. Jen málo věcí je méně fotogenických než kázání od nadčlověka,“ zlobí se filmař na to, že jeho kamera podobné obrazy prostě nemá ráda.

Po pár zcela neškodných otázkách se hlásí česká studentka a ptá se, zda Klaus svými vyhraněnými názory nepřekračuje roli prezidenta. Jsou jeho názory reprezentací České republiky, nebo jeho osobním…

2009_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte