2008-1398-mobr-50R26pesoa2008n.jpg
2008–1398-mobr-50R26pesoa2008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1398-vobr-50R26pesoa2008.jpg
Fotografie: Obálka knihy. – Autor: Archiv • Autor: Respekt

„Fragmenty, pořád jen samé fragmenty,“ povzdychl si jednou Kafkův současník Fernando Pessoa (1888–1935) nad svým dílem. Nezbývá než souhlasit. Pessoa rozhodně nebyl romanopisec ani povídkář, vlastně se kacířsky dá špitnout, že to nebyl žádný spisovatel. Pessoa, to je truhla plná rukopisů, které jsou jen postupně vynášeny na světlo. Přecitlivělý intelektuál byl schopný vidět a popsat náraz moderní doby na člověka, udělal to na 27 543 rukopisných, převážně volných listech papíru.

Autorovi, který do portugalštiny přeložil E. A. Poea nebo teozofku Blavatskou, sestavoval horoskopy, zajímal se o gnostická učení a celý život snil, že napíše dobrou detektivku, vyšla za života jen jedna sbírka básní – jeho světoznámá Kniha neklidu byla publikována poprvé až v roce 1982, tedy padesát let po jeho smrti.

Dalo by se říct, že času na prozkoumání jeho pozůstalosti bylo dost a dost. Jenže Pessoa je země špatně přístupná, členitá, s množstvím falešných směrovek a záměrně matených a zametaných stop. Proto jeho odkaz stále ještě skrývá různá překvapení.

Pessoa se totiž stal stvořitelem zcela ojedinělého vlastního literárního světa. Pustil se do hry s několikrát zmnoženou vlastní identitou, do vytváření dalších a dalších fiktivních literárních tvůrců, kteří si navzájem psali předmluvy ke svým připravovaným dílům, zakládali literární spolky a…

200826-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200826-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte