Angela Orthnerová: Když trvá azylové řízení tak dlouho, republika ztrácí nárok vymáhat svoje práva. V rakouském Frankenburgu se na začátku října sešla nečekaná demonstrace. Zhruba 500 lidí přišlo, aby podpořili kosovoalbánskou rodinu Zogajových. Hesla na transparentech byla jasná: „Nechte Zogajovy v Rakousku“, „Pane ministře, přivezte nám zpátky naše přátele“. Rakušané přišli, aby se zastali nových spoluobčanů z Kosova, kteří v zemi žádali o azyl a po šesti letech mají být definitivně vyhoštěni. A Rakušanům se postup úřadů nelíbí čím dál víc. Minulou středu protestovalo proti deportaci Zogajových ve Vídni už pět tisíc demonstrantů.

Příkladně integrovaná rodina

„Pokud já a moje rodina nebudeme mít možnost v Rakousku zůstat, policie mě živou nedostane,“ vzkázala na konci září úřadům patnáctiletá Arigona Zogajová. Osud kosovoalbánské rodiny v Rakousku je přitom příběhem velmi úspěšné integrace imigrantů v západní společnosti. Zogajovi přišli do Rakouska, zažádali o azyl, otec si našel práci, děti začaly chodit do školy, rodina se spřátelila se starousedlíky a vůbec se bez potíží zapojila do rakouské společnosti. Otec rodiny Devat Zogaj rád zdůrazňoval, že od nikoho nepotřeboval pomoc. „Od té doby, co jsem v Rakousku, mě nikdo nikdy nemusel finančně podporovat,“ říkal.

Zároveň ale museli čekat na výsledky azylového řízení. A to se…

200742-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200742-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte