Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Mexičané nám rozumějí

Pět měsíců po těsném úspěchu ve volbách se Felipe Calderón ujal úřadu prezidenta. Jako vítěz však jedná i poražený kandidát Obrador.

Pět měsíců po těsném úspěchu ve volbách se Felipe Calderón ujal úřadu prezidenta. Jako vítěz však jedná i poražený kandidát Obrador.

Felipe Calderón se musí prosmyknout těsnou uličkou tvořenou policií a vejít do hlavního sálu mexického parlamentu zadním vchodem. Vcházející muž vyhrál letos v červenci prezidentské volby a 1. prosince byl oficiálně uveden do své funkce. Jenže není sám. Jeho volební rival a hlavní ikona mexické levice, bývalý starosta hlavního města Mexika, López Obrador, je stále přesvědčený, že prezidentem je on.

Kempink na Zócalu

Nejde o to, že by tak velká země potřebovala dva prezidenty. Je to tak, že López Obrador (53) se prostě nedokáže smířit s volební porážkou. Místo aby nejpozději 6. září, kdy padlo zásadní rozhodnutí Federálního volebního tribunálu, přijal fakt, že i po kontrolním přepočítávání lístků ve sporných okrscích získal o 6 % hlasů méně než soupeř, prohlásil, že všechno je faleš, šalba a klam, a dokonce pro sebe uspořádal vlastní ceremoniál uvedení do funkce.

V podobné situaci se před šesti lety ocitl i Alan Gore ve Spojených státech. Tehdy volby těsně vyzněly v jeho neprospěch, ale Gore se na rozdíl od Obradora zachoval jako demokrat – porážku a zejména rozhodnutí Nejvyššího soudu přijal. U mexických sousedů je to ale jinak. Lídr levice byl kandidát lidu a lid ví, že volby jsou zfalšované, zahraniční pozorovatelé, kteří tvrdí, že všechno bylo v pořádku, jsou vedle a voliči mají…

200650-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200650-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte