Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Summit mezi jogurtem a energií

Kdyby takové scénky sehráli komici z Monty Python, člověk by možná pozdvihl obočí a pomyslel si, jestli to náhodou nepřehánějí. Skeč první: Francouzská vláda v obraně před cizím kapitálem sestavuje seznam strategických odvětví a zapisuje na něj i výrobu jogurtů.

mobrazek_497.gif
mobrazek_497.gif • Autor: Respekt

vobrazek_497.jpeg
Fotografie: Poteče dnes bílý, nebo s marmeládou? – Autor: Profimedia.cz/AFP, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Evropská ústava je jako dokument mrtvá, před některými jejími cíli ale Evropané neutečou.

Kdyby takové scénky sehráli komici z Monty Python, člověk by možná pozdvihl obočí a pomyslel si, jestli to náhodou nepřehánějí. Skeč první: Francouzská vláda v obraně před cizím kapitálem sestavuje seznam strategických odvětví a zapisuje na něj i výrobu jogurtů. Skeč druhý: Francouzský prezident uraženě odchází z debaty o evropské budoucnosti poté, co jeden z jeho krajanů promluví anglicky. Jenže ouha: tohle není černý britský humor, ale realita spojená s dalším summitem Evropské unie, který se odehrál minulý týden. Na něm se měly řešit vážné věci.

Tak se tedy podělte

Po loňském krachu evropské ústavy se říkalo, že se nic neděje, že prostě jen pokračujeme dál podle dosavadních pravidel. Problém je, že s evropskou integrací je to jako s ekonomickým růstem: pokud neroste, klesá. A aby Evropa dokázala nové problémy řešit, „růst“ prostě potřebuje.

Mohli jsme si to ověřit i při poslechu amerického prezidenta a jeho letošní Zprávy o stavu unie. Jako hrozbu už nevidí jen terorismus, ale také nedostatek energií a žádá omezení závislosti na ropě, větší soběstačnost a rozvoj obnovitelných zdrojů. V úplně stejné situaci je přitom i Evropa, jenom o tom její vůdci méně otevřeně mluví, a hlavně mají podstatně horší páky na to, jak si poradit. Na scéně se navíc místo…

v13.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte