Reklama
 
v36.gif

2005/36

Koupit vydání
v35.gif Vydání 29. 8. – 5. 9. 2005 v37.gif Vydání 11.–18. 9. 2005
Editorial
Editorial Jaroslav Spurný Dámy a pánové, krásný a slunečný začátek září je ideální dobou pro <A HREF="http://respekt.cz/c1-36247080-zazrak-jmenem-curych">reportáž</A> z města pyšnícího se nejvyšší kvalitou života na světě. Pohled na curyšský zázrak jsme pro vás spojili s <A HREF="http://respekt.cz/c1-36246930-praha-musi-pridat">pátráním</A> po tom, co vlastně brání české metropoli, aby na žebříčku příjemných míst zaujímala důstojnější místo. Dále bych vám rád doporučil naše <A HREF="http://respekt.cz/c1-36246960-katrina-nad-sumavou">články</A> o skutečném hitu současné doby &ndash; bláznivých změnách počasí. Hodný vaší pozornosti je bezpochyby i <A HREF="http://respekt.cz/c1-36246990-vedeli-co-chteji-zabijet">text</A> o strašlivém činu gymnazistů z Bíliny: krutá vražda bez motivu, spáchaná navíc slušnými a zdvořilými &bdquo;lidmi jako my&ldquo;, vzbuzuje úděs a otázky i osm měsíců po svém provedení. A teď nám navíc celou záležitost oživí nadcházející soud. A nakonec bych v této stručné nabídce zmínil zásadní <A HREF="http://respekt.cz/c1-36247020-po-usi-v-unipetrolu">&bdquo;politické&ldquo; téma čísla</A>: pátrání po motivech a možných scénářích současného skandálu s privatizací Unipetrolu.
Scéna
Mimochodem Viktor Šlajchrt Kulturní tip Petr Třešňák Co se děje ve světě Tomáš Glanc Výstava Petr Třešňák Knihy Petr Třešňák, Viktor Šlajchrt Televize Petr Třešňák
Kultura
Zlatá mládež pomerančů Bohdan Kopčák
Civilizace
Kaleidoskop Zdeněk Lukeš Věk adrenalinového počasí Josef Greš Ničivé hurikány ve Spojených státech, katastrofální sucha a požáry na jihu starého kontinentu, v Asii i Austrálii, devastující povodně a vlny veder ve střední Evropě: píšeme další &bdquo;obyčejný rok&ldquo; plný neobyčejných rekordů počasí. Co se to s pozemským klimatem děje? A jak můžeme jeho nebezpečným rozmarům čelit?
Téma
Zázrak jménem Curych Jaroslav Pašmik Kdo se chce dnes poučit, jak vypadá příjemný život, musí do Curychu. Do města, které už podruhé za sebou vyhrálo první místo v celosvětovém žebříčku velkoměst s nejvyšší kvalitou života. Přitom ještě před deseti lety byla tato švýcarská metropole synonymem nudy, studených bank, nablýskaných oper a parků plných narkomanů. Vypravili jsme se zjistit, jak jeho obyvatelé tu proměnu dokázali.
Ekonomika
Strašák na podnikatele Michal Čakrt Třikrát na okraj Marek Hudema Starý omyl v novém hávu Miroslav Zajíček Škromach to nechce vzdát Marek Hudema Ministerstvo práce ohlašuje velkou změnu. Téměř šest milionů Čechů, kteří chodí do práce, a milion firem a živnostníků, kteří je zaměstnávají, dostane nová pravidla. Nebo taky ne. Zákoník práce, který ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach předložil minulý týden vládě, totiž sice vyvolal bouřlivou diskusi mezi zaměstnavateli a odbory i rozpory uvnitř vládní koalice, ale přináší málo nového.
Domov
Připomeňme si Jaroslav Spurný Po uši v Unipetrolu Jaroslav Spurný Sny obchodníka s literaturou Markéta Pilátová Gross končí, reformy ne Silvie Lauder V rozhodující vládní straně pokračuje přesun moci do rukou nové vůdčí síly. Jiří Paroubek přebírá otěže. Kam nasměruje svou donedávna fatálně rozdělenou partaj? Úlevu a nedočkavost po změně měla ve tváři Petra Buzková, když minulý týden oznamovala, že po patnácti letech opouští politiku. Změnu to neznamená jen pro ni osobně, její odchod symbolizuje střídání stráží v sociální demokracii. Znamená další schůdek dolů pro Stanislava Grosse, který v Buzkové ztrácí dávného spolubojovníka, a naopak posilu pro Jiřího Paroubka, jemuž z úspěšné cesty za vlivem v ČSSD uhnul další oponent. Věděli, co chtějí: zabíjet Jáchym Topol To místo vypadá krásně se svým zámkem, lázněmi, romantickými kopci a spoustou zelených parků. Těžko věřit, že právě tady, v Bílině, se stal zločin, který v české historii nemá obdoby. Tři studenti zavraždili svou kamarádku. Chtěli zkusit něco nového, neznámého, zakázaného. Zabíjeli &bdquo;jen tak&ldquo;. Oběť zvolili víceméně náhodně. Zabili ji nesmírně surově. Po činu se vůbec neskrývali ani nesnažili obhájit. Nyní jsou ve vazbě a čekají na trest. K soudu s nimi dojde v půlce září.
Komentáře
Glosa Marek Hudema Vyvolený Babiš má novou reality show Jaroslav Spurný Skandál kolem prodeje strategické firmy Unipetrol roste. Přes obrazovku vtrhl do obývacích pokojů jako nové a úspěšné televizní drama. Ale o co v něm vlastně jde? Jisté je pouze jedno &ndash; zatím to není žádná Watergate. Tedy očistná lázeň, která jasně pojmenovává zločiny či přehmaty moci a zároveň připravuje půdu pro změny psaných i nepsaných pravidel, aby se to už nikdy neopakovalo. Katrina nad Šumavou Václav Cílek Ve hvězdách Petr Třešňák Praha musí přidat Jaroslav Pašmik Představte si tu pohodu: bydlíte v činžovním domě a na dvorku jsou stromy a trávník. O víkendu se na něm scházejí sousedé a na stěnu domu si promítají filmy. Máte v domě hodně přátel, s kterými se občas procházíte po klidných ulicích, tu a tam zajdete zahrát si nějakou tu hru do parku nebo bloumáte kolem řeky, v níž teče průzračná voda. Cítíte se bezpečně a nebojíte se ani o děti chodící si hrát do centra za rohem. Střih. Bydlíte v činžáku, který má krásný prostorný dvorek, ale místo stromů a laviček je na něm parkoviště. Před domem sviští pěkně rychle jedno auto za druhým, kolem řeky vede dálnice, park je dost daleko a navíc nemá žádné společenské místnosti na nějaké hraní. Bojíte se, že vám vykradou byt. Přátel v domě moc nemáte, možná neznáte ani jméno svého souseda. Který příklad se víc podobá životu ve vašem městě?
Zahraničí
Svět kolem Zbyněk Petráček Když rozzlobíme Otce vod Zbyněk Petráček Když se v roce 1965 na jižním Slovensku rozlil Dunaj, odstartovala kariéra Alexandra Dubčeka. Zatopený New Orleans na politické důsledky své katastrofy teprve čeká. Srpen 2002 &ndash; při povodni jsou z centra Prahy evakuovány desítky tisíc obyvatel, ale do týdne se prakticky všichni vracejí. Srpen 2005 &ndash; při záplavě způsobené hurikánem Katrin je evakuováno milionové velkoměsto New Orleans s tím, že obyvatelé se vrátí zřejmě až na Vánoce. Tolik pro srovnání rozměrů obou katastrof. Pražané, Moravané ani Slováci si ji prostě představit nedovedou. Kauza Kelová: levice proti chudým Tomáš Klvaňa Odložme vše, co nás tíží Milan Slezák Kampaň s jiskrou daní Rudolf Schuster Německé volby s jiskrou? Zdánlivě protimluv, ale nyní je tomu skutečně tak. Až do srpna byla kampaň víceméně suchopárná, byť 18. září půjde o střídání establishmentů po sedmi letech vlády sociální demokracie se Zelenými. Vše připomínalo sled zaběhnutých a pravidelně se opakujících politických rituálů, navíc v podání stále stejných tváří, které se v německé politice objevují přes deset let. Chybělo ústřední téma s emocionálním nábojem, které by na voliče zabralo podobně jako v roce 2002 obava z války v Iráku, z níž vposledku profitoval současný kancléř Gerhard Schröder.
Rozhovory
Přesvědčit Evropu, že jsme stejní Marek Hudema, Jaroslav Spurný Ivan Pilip se narodil roku 1963 v Praze, kde vystudoval Vysokou školu ekonomickou. V letech 1993&ndash;6 byl předsedou KDS, po sloučení s ODS patřil k vrcholným představitelům Klausovy strany a byl považován za jeho možného nástupce. Roku 1997 se však proti němu postavil a podílel se pak na vzniku Unie svobody. Od počátku 90. let působil ve vysokých vládních funkcích. Od května 2004 pracuje v Lucemburku jako viceprezident Evropské investiční banky.
Dopisy
Dopisy Respekt
Diskuse
Zaplaťte nám za dudlík Věra Vávrová Češi mezi Psohlavcem a Němcovou Kateřina Březinová Ach, nerušte mi mé dráhy Respekt
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Skončily prázdniny a začala škola. Po deštivých dnech přišlo teplé, slunečné počasí. Průměrný plat vzrostl na 18 763 korun měsíčně. Plynárny oznámily, že na zimu o dvacet procent zdraží plyn. Do Prahy se ke krátké poradě, jak dál, sjeli čeští velvyslanci. Navezením desítek tun písku pro &bdquo;karibskou pláž&ldquo; na svém centrálním náměstí oslavilo město Havířov 150 let existence. Ministr financí odeslal vládě první návrh rozpočtu na příští rok. Z funkce vedoucího sekretariátu premiéra byl odvolán Zdeněk Doležel poté, co média informovala o podezření, že se zúčastňoval schůzek, na nichž bývalý ministerský předseda Stanislav Gross inkasoval úplatky od různých lobbistů, nebo je dokonce připravoval.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte