Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Boj o ústavu začíná

Slavná chvíle podpisu evropské konstituce je čerstvou minulostí, delegace se vrátily z Říma domů a pro „evropský superstát“ opět nastaly drsné všední dny. V nich se do centra všeobecné pozornosti vyšvihlo Česko. Podle pozorovatelů totiž může právě na něm ještě celý projekt kontinentální ústavy zkrachovat. Češi, píše zpravodajský server BBC, nevědí o ústavě EU prakticky nic, dění v Unii je zajímá jen málo, jejich prezident a současně nejpopulárnější politik je proti konstituci tak silně, že ji odmítl podepsat, a nezdá se, že by současná vláda měla představu, jak v nevyhnutelném referendu získat veřejnost na svoji proevropskou a proústavní stranu. Jedinou viditelnou strategií Prahy je zatím snaha, aby Češi hlasovali o ústavě až úplně poslední ze všech. Podle BBC to má logiku: zdejší politici prý sázejí na to, že vrozený strach čnít z řady Čechům nedovolí říci NE proti většinovému ANO, které – jak stoupenci konstituce doufají – padne v předchozích referendech.

Fotografie: Tak, Stanislave, ujednáno: Last, but not least. (Italský premiér Silvio Berlusconi se Stanislavem Grossem při podpisu evropské ústavy, Řím, 29. října 2001.) Foto Profiemedia.cz /AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Tak, Stanislave, ujednáno: Last, but not least. (Italský premiér Silvio Berlusconi se Stanislavem Grossem při podpisu evropské ústavy, Řím, 29. října 2001.) Foto Profiemedia.cz /AFP • Autor: Respekt

Slavná chvíle podpisu evropské konstituce je čerstvou minulostí, delegace se vrátily z Říma domů a pro „evropský superstát“ opět nastaly drsné všední dny. V nich se do centra všeobecné pozornosti vyšvihlo Česko. Podle pozorovatelů totiž může právě na něm ještě celý projekt kontinentální ústavy zkrachovat. Češi, píše zpravodajský server BBC, nevědí o ústavě EU prakticky nic, dění v Unii je zajímá jen málo, jejich prezident a současně nejpopulárnější politik je proti konstituci tak silně, že ji odmítl podepsat, a nezdá se, že by současná vláda měla představu, jak v nevyhnutelném referendu získat veřejnost na svoji proevropskou a proústavní stranu. Jedinou viditelnou strategií Prahy je zatím snaha, aby Češi hlasovali o ústavě až úplně poslední ze všech. Podle BBC to má logiku: zdejší politici prý sázejí na to, že vrozený strach čnít z řady Čechům nedovolí říci NE proti většinovému ANO, které – jak stoupenci konstituce doufají – padne v předchozích referendech.

My něco vymyslíme

Podle zatím dohodnutých pravidel nebude evropská ústava platit, pokud ji neschválí všechny státy stávající pětadvacítky. Většina členů to chce udělat parlamentní cestou, devět – včetně Česka – plánuje referendum. „Ano, opravdu jsme tu vnímáni jako země, kde může s přijetím ústavy nastat problém,“ říká bruselská zpravodajka Lidových novin Kateřina Šafaříková. …

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].