Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Simony se vrátily do Říma

Fotografie: Z prahu smrti po dvaceti dnech na svobodě. Ale nepovzbudilo výkupné další teroristy? Foto Mediabanka.cz / Getty images • Autor: Respekt
Fotografie: Z prahu smrti po dvaceti dnech na svobodě. Ale nepovzbudilo výkupné další teroristy? Foto Mediabanka.cz / Getty images • Autor: Respekt

Po několika měsících se Evropa dočkala dobré zprávy z Iráku: 29. září únosci propustili na svobodu dvacet dnů zadržované Italky – Simonu Pari a Simonu Toretta. Obě pacifisticky orientované ženy pracovaly pro humanitární organizaci Most do Bagdádu, která je v zemi přítomna už od roku 1999 a která distribuuje léky, obnovuje knihovnu a pomáhá dětem.

Na první pohled tedy minulou středu nastal vytoužený happy end. Na veřejnost však záhy prosákly zprávy o tom, že italská vláda za jejich propuštění údajně zaplatila teroristům tučné výkupné. Kromě spontánní radosti nad návratem obou Simon si tak Italové záhy začali klást i nepříjemné otázky: nebyla cena za jejich propuštění „větší než malá“? Zaplatit výkupné sice znamená šanci na osvobození vlastních rukojmích, ale zároveň vzpruhu pro teroristy.

Ovzduší celonárodní jednoty a hrdosti tak vydrželo v Itálii po návratu obou žen zhruba 24 hodin. O jeho brzký konec se ostatně postaraly i Simony samy: ihned po příletu dojatě poděkovaly za pomoc a solidaritu, které se dostalo jim a jejich rodinám. S vděkem se však obracely pouze na spolupracovníky v humanitární organizaci, italskou muslimskou obec, Iráčany a obecně Araby. O italské vládě, zpravodajských službách a Červeném kříži – organizacích, které měly na jejich osvobození lví podíl, nepadlo ani slovo. To se nelíbilo části tisku a některým představitelům vládní většiny. &„…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v41.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.