Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Kaleidoskop

Fotografie: Doby, kdy medvědi byli součástí našeho života, jsou dávno pryč. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Doby, kdy medvědi byli součástí našeho života, jsou dávno pryč. Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Hluční turisté pomáhají zvyšovat početní stavy medvědů. Tuto dobrou zprávu pro školní výlety přinesl v srpnu časopis New Scientist. Vědci Owen Nevin a Barrie Gilbert si u pobřeží Britské Kolumbie všimli, že hluční zvědavci na místech s nejlepším úlovkem vadí hlavně velkým samcům. Toho využívají samice s mláďaty, které se na uvolněných lovištích nasytí, aniž by přitom medvíďatům hrozilo zabití samcem. Díky tomu víc mláďat přežije a populace medvědů se rozrůstají. Podle výzkumníků se navíc zdá, že medvědice vnímají hluk autobusu jako signál, který oznamuje čas na klidnou snídani. I když už samci místo opustili, medvědice s mláďaty se neobjevily, dokud nepřijeli turisté. Podobná místa by se skoro mohla stát továrnami na medvědy, komentoval svá paradoxní zjištění Owen Nevin.

Pro ČR je samozřejmě jeho teorie na hranici použitelnosti. Někde hluboko v beskydských lesích by se nám možná podařilo natrefit na starého zatoulaného huňáče a řevem ho zahnat, druhé fáze s krmením mláďat už bychom se ale kvůli nedostatku medvědích rodinek nejspíš nedočkali. Zato v Polsku si museli v minulých letech turisté pěkně zadovádět. Medvědů je tam totiž letos tolik, že správa tatranského parku v srpnu radši vyhlásila zákaz vycházení po dvacáté hodině. A na cestu mezi chatou Na Hali Kondratowej a horou Kopa Kondracka se kvůli množství huňáčů nesmí chodit vůbec.

•••

Zatímco kanadské medvědí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v41.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.