Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Jak utajit bestseller

Už od března 2003 kraluje knižním hitparádám na celé planetě kniha Da Vinci Code amerického profesora angličtiny a tvůrčího psaní Dana Browna. V současnosti nejprodávanější román světa byl už přeložen do více než 40 jazyků a koupilo si jej 8 milionů čtenářů. Detektivní thriller, který tematicky čerpá z dějin umění, náboženských mysterií a legendy o Svatém grálu, připomíná Ecovo Jméno růže – také tady se v historických kulisách řeší tajuplná záhada. O největší hádanku Da Vinciho kódu se však nepostaral sám americký spisovatel, nýbrž český knižní trh: téměř rok už je román v Čechách přeložený a vydaný, aniž by si ho kdokoli všiml.

Fotografie: Dan Brown jde ve stopách Umberta Eca. Foto: Jerry Bauer • Autor: Respekt
Fotografie: Dan Brown jde ve stopách Umberta Eca. Foto: Jerry Bauer • Autor: Respekt

Už od března 2003 kraluje knižním hitparádám na celé planetě kniha Da Vinci Code amerického profesora angličtiny a tvůrčího psaní Dana Browna. V současnosti nejprodávanější román světa byl už přeložen do více než 40 jazyků a koupilo si jej 8 milionů čtenářů. Detektivní thriller, který tematicky čerpá z dějin umění, náboženských mysterií a legendy o Svatém grálu, připomíná Ecovo Jméno růže – také tady se v historických kulisách řeší tajuplná záhada. O největší hádanku Da Vinciho kódu se však nepostaral sám americký spisovatel, nýbrž český knižní trh: téměř rok už je román v Čechách přeložený a vydaný, aniž by si ho kdokoli všiml.

Správný kód

Za bestseller se u nás považuje kniha, které se prodá zhruba 10 tisíc výtisků, v anglosaském světě je magickou hranicí 1 milion kopií. Český Top 10 má určitá specifika – domácí mezi sebe jen málokdy pustí zahraniční, a tak divoký mix jako Halina Pawlovská vedle Tomáše Halíka se také jen tak nevidí. Globálně se ale k nejvyšším metám prodejnosti vedle vzpomínek celebrit zpravidla propracují dojemné či pragmatické love story nebo napínavé příběhy s nejrůznější náplní.

Technologie psaní bestselleru se dnes vyučuje na celém světě. Tisíce autorů navštěvují kurzy tvůrčího psaní, kde se dozvědí, co čtenář rád, a co ho naopak nudí. Všichni vědí, že je třeba namíchat směs fascinujícího prostředí, napětí a tajemna s obyčejnou lidskostí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v34.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.